Aktualności
Przed wrześniem 1939 Polska była szóstym pod względem wielkości i liczby ludności krajem Europy – odnoszącym sukcesy, na przykład na polu modernizacji czy kultury, ale też zmagającym się z kryzysem gospodarczym, napięciami politycznymi i społecznymi. Plany, marzenia i aspiracje jej mieszkańców miał za chwilę brutalnie przerwać wybuch II wojny światowej. Fotografie zebrane na wystawie Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny pozwalają odtworzyć fragmenty tamtej rzeczywistości z perspektywy wsi i małych miasteczek.
Bosi robotnicy w czasie chwili wytchnienia od pracy, mały chłopiec otoczony stadem koni, kobiety ćwiczące zakładanie masek przeciwgazowych, pary wirujące na wiejskiej potańcówce, pierwsza w Polsce mobilna stacja parowania ziemniaków – te i wiele innych kadrów będzie można obejrzeć na wystawie.
Jeszcze niedawno prezentowane zdjęcia znane były nielicznym – znajdowały się w kronikach szkół czy zakładów pracy, ale przede wszystkim w rodzinnych albumach i w szufladach osób prywatnych. Wraz z tysiącami innych fotografii doczekały się digitalizacji i upublicznienia za sprawą Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej, zainicjowanych przez Ośrodek KARTA i działających przy bibliotekach miejskich i gminnych w całym kraju. Wśród nich – przy Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, będącej partnerem wystawy. Zachowane fotografie i osnute wokół nich wspomnienia, a czasem tylko strzępy tych wspomnień, pokazują dziś niezwykłą wartość lokalnej historii.
Zapraszamy na spotkanie otwierające wystawę:
piątek 9 sierpnia 2019, godz. 11.00
Centrum Aktywności Społecznej, sala konferencyjna
ul. Jeziorna 6, Sępólno Krajeńskie
Wystawę można oglądać w dniach:
9 sierpnia – 20 września 2019 (poniedziałek–piątek)
godz. 8:00– 16:00
Kuratorki: Agata Bujnowska, Małgorzata Pankowska-Dowgiało
Projekt graficzny: Bogna Michalik / Bottega 311
Przygotowanie fotografii: Karol Bagiński / Foto-Grafika
Druk i oprawa: Piotr Olek / Fotoforma
Redakcja tekstów: Hanna Antos
Organizator: Ośrodek KARTA
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury