Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Fotokarta
Fotokarta
Wyszukiwarka elasticsearch
szukaj
Zaawansowane
Znajdź ...
Wszystkie te słowa
Dokładnie te słowa
Żadne z tych słów
Przeszukaj
W bazie zdjęć
W dowolnym miejscu strony
Szukaj
Fixed-menu
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Fotokarta
Fotokarta
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Zobacz nas w social media
Słowa kluczowe
Wyniki wyszukiwania tagu:
lata 40-te
Znalezionych wyników:
22956
Wiosna 1942, Iran (Persja).. Polscy żołnierze ewakuowani ze Związku Radzieckiego. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [szuflada 38 - Wojsko Polskie, Bliski Wschód, sygn. 32665].
Wrzesień 1942, Teheran, Iran (Persja).. Ochotniczki z Pomocniczej Służby Kobiet. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [szuflada 38 - Wojsko Polskie, Bliski Wschód, sygn. 7674].
Kwiecień 1942, Pahlevi, Iran (Persja).. Pierwsza ewakuacja Polaków ze Związku Radzieckiego. Grupa osób na plaży. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [szuflada 38 - Wojsko Polskie, Bliski Wschód].
11.11.1944, Breda, Holandia. Uroczystości związane z wyzwoleniem miasta przez 1 Dywizję Pancerną. Tego dnia na rynku została odprawiona msza święta, po której dowódca dywizji gen. Stanisław Maczek odebrał defiladę oddziałów. Następnie polscy żołnierze przemaszerowali ulicami miasta pozdrawiani przez jego mieszkańców. Na zdjęciu gen. Maczek odbiera defiladę. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
1944, Zevenbergschen Hoek, Holandia. Starsza kobieta wywożona na wózku ze zniszczonej wsi, w której mieszkała przez całe życie. Dwie godziny wcześniej Niemcy przeszli przez tą miejscowość wycofując się w kierunku mostów na Hollandsch Diep. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
11.11.1944, Breda, Holandia. Uroczystości związane z wyzwoleniem miasta przez 1 Dywizję Pancerną. Na zdjęciu dowódca dywizji gen. Stanisław Maczek, z lewej mer Bredy van Slobbe. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
Jesień 1944, Holandia. Żołnierze 1 Dywizji Pancernej na stanowisku bojowym w zniszczonym budynku. Widoczny ręczny karabin maszynowy "Bren". Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
Jesień 1944, brak miejsca. 1 Dywizja Pancerna podczas walk w Europie Zachodniej. Polski żołnierz przy tablicy z napisem: "Dziękujemy Wam Polacy". Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
1945, Niemcy. 1 Dywizja Pancerna podczas kampanii na terenie Niemiec. Polscy oficerowie przesłuchują niemieckich jeńców. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
Listopad 1944, Holandia. 1 Dywizja Pancerna podczas walk w Europie Zachodniej. Z prawej dowódca 10 Pułku Strzelców Konnych rtm. Jerzy Wasilewski. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 44 - Belgia, Holandia]
1944, Santa Rosa, Meksyk. Osiedle dla polskich uchodźców, na zdjęciu bracia Tyszkiewicz z piłką w towarzystwie kobiety. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tys. Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. W 1943 roku około 1500 uchodźców trafiło do kolonii Santa Rosa w pobliżu Leon w Meksyku]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1944, Santa Rosa, Meksyk. Osiedle dla polskich uchodźców, chłopcy podczas warsztatów srebrniczych. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tys. Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. W 1943 roku około 1500 uchodźców trafiło do kolonii Santa Rosa w pobliżu Leon w Meksyku]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1942, Meksyk, Meksyk. Historyczna klasa języka polskiego na Meksykańskim Uniwersytecie Narodowym podczas sesji letniej wraz ze swoim lektorem Edmundem Stefanem Urbańskim. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1944, Santa Rosa, Meksyk. Uczennica czytająca książkę, podpis oryginalny: "Lektura pozaszkolna". [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tys. Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. W 1943 roku około 1500 uchodźców trafiło do kolonii Santa Rosa w pobliżu Leon w Meksyku]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1942-1946, Balachadi k. Jamnagar, Indie. Osiedle dla dzieci polskich ewakuowanych ze Związku Radzieckiego, wydawanie posiłku. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tys. Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Około 10 tys. z nich trafiła potem do Indii. Osiedle w Balachadi było pierwszym w Indiach stałym polskim osiedlem uchodźczym]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1942-1946, Balachadi k. Jamnagar, Indie. Panorama osiedla dla polskich dzieci ewakuowanych ze Związku Radzieckiego. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Około 10 tysięcy z nich trafiła potem do Indii. Osiedle w Balachadi było pierwszym w Indiach stałym polskim osiedlem uchodźczym]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
1942-1946, Balachadi k. Jamnagar, Indie. Widok osiedla dla dzieci polskich ewakuowanych ze Związku Radzieckiego. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tys. Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Około 10 tys. z nich trafiła potem do Indii. Osiedle w Balachadi było pierwszym w Indiach stałym polskim osiedlem uchodźczym]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 45 - Polacy na emigracji].
Lata 40., Douglas, Szkocja, Wielka Brytania. Ruiny zamku. W 1940 roku w okolicy Douglas powstały obozy wojskowe dla polskich żołnierzy przybyłych z Francji. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada 46 - WP w Wielkiej Brytanii]
Maj 1940, Narwik (okolice), Norwegia. Motocyklista w towarzystwie kobiety, w oddali góry. Fot. NN, Instytut Polski w Londynie [szuflada 52 - Francja WP, sygn. 3000].
Czerwiec 1940, Le Verdon, Francja. Ewakuacja Wojska Polskiego do Wielkiej Brytanii. Brytyjski transportowiec Royal Scotsman z żołnierzami na pokładzie przed odpłynięciem. Fot. NN, Instytut Polski w Londynie [szuflada 52 - Francja WP].
Maj 1940, Burie (okolice), Francja. Dowódca 10 Pułku Strzelców Konnych mjr Emil Słatyński w czasie narady z oficerami na szosie pod Burie. Fot. NN, Instytut Polski w Londynie [szuflada 52 - Francja WP].
16.01.1943, Gullane, Szkocja, Wielka Brytania. Przegląd oddziałów Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego (w transportowcu opancerzonym Uniwersal Carrier). Na pierwszym planie żołnierze 1 Dywizji Pancernej. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada XIV].
13.03.1943, Wielka Brytania. Wizyta Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Przegląd oddziałów. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada XIV].
15.08.1941, Sidi Haneish, Egipt. Obchody Święta Żołnierza w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada NXI].
1942-1943, Bliski Wschód. Żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich w namiocie. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada NXI].
1
Poprzednia strona
80
81
82
83
84
85
86
87
88
Następna strona
919
Przekaż zbiory
Z innych archiwów
Nasze zbiory
Nowości w zbiorach
Facebook - dolne menu
Instagram - dolne menu
Twitter-dolne menu
Youtube - dolne kafelki
Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w ustawieniach przeglądarki.
Dowiedz się więcej