Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Fotokarta
Fotokarta
Wyszukiwarka elasticsearch
szukaj
Zaawansowane
Znajdź ...
Wszystkie te słowa
Dokładnie te słowa
Żadne z tych słów
Przeszukaj
W bazie zdjęć
W dowolnym miejscu strony
Szukaj
Fixed-menu
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Fotokarta
Fotokarta
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Zobacz nas w social media
Słowa kluczowe
Wyniki wyszukiwania tagu:
techniki drukarskie
Znalezionych wyników:
8
Lata 80-te, Polska. Ramka do sitodruku i wałek do rozprowadzania farby drukarskiej (22 cm szer.). Najpopularniejsza i najczęściej stosowana przez niezależne drukarnie "maszyna" drukarska. Prezentowana na zdjęciu ramka drukarska wykonana została w 1984 roku przez Krzysztofa Michalca, który wraz z Waldemarem Gniadkiem był twórcą Oficyny Wydawniczej "Pokolenie" założonej w 1983 roku. Jest to druga kopioramka tego wydawnictwa. Została zrobiona z malarskiego blejtramu i siatki do sitodruku przywiezionej z Berlina Zachodniego. Drukowano na niej wszystkie książki "Pokolenia" do roku 1987, kiedy zaczęto korzystać z offsetu (także z Berlina Zachodniego). Ramka służyła również do wydawania pism "KOS", "Tu teraz" oraz serii Zeszytów Edukacji Narodowej. Na sicie ramki utrwalona w emulsji (częściej stosowane były matryce białkowe z wykłutym rysunkiem i naniesionym maszyną do pisania tekstem) satyryczna grafika z podobizną Jacka Fedorowicza, obok odbitka. Przekazali Krzysztof Michalec i Waldemar Gniadek. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Powielacz RiNEi250 (34x28x30 cm), własność Jerzego Szlubowskiego, z założoną na bębnie oryginalną matrycą białkową z tekstem okolicznościowej ulotki. Od marca 1982 wykorzystywany przez KZ NSZZ "Solidarność" w Zakładach Mechanicznych Ursus dostarczony tam za pośrednictwem Bogdana Bujaka (brata Zbigniewa). Jerzy Szlubowski i Tadeusz Pałaszewski drukowali na nim redagowany przez Jerzego Domżalskiego "Wolny Głos Ursusa" w okresie od marca 1982 do października 1984 oraz od 1985 do końca 1988. Inne pisma drukowane na tym powielaczu to "Wolny Mazur", "Sektor" oraz ulotki okolicznościowe. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Minipowielacz elektryczny, do drukowania niewielkich ulotek na taśmach papierowych zwiniętych na wałkach (np. stosowanych ówcześnie w kasach sklepowych). Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Drukarska maszyna offsetowa produkcji amerykańskiej z założoną na bębnie blachą-matrycą. Na takich maszynach, przemycanych w latach 80-tych z Zachodu, drukowało niezależne książki i gazetki wiele niezależnych wydawnictw. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Blachy offsetowe (szare arkusze z perforacją na obrzeżach) i książki wydrukowane techniką offsetową, wydane przez niezależne wydawnictwa. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Plastyka niezależna. Do wykonywania ulotek, transparentów i niewielkich, powielanych form graficznych używano różnorodnych technik. Na zdjęciu linoryt i odbitka z niego z popiersiem Lecha Wałęsy. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Blachy offsetowe (szare arkusze z perforacją na obrzeżach) i książki wydrukowane techniką offsetową, wydane przez niezależne wydawnictwa. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Lata 80-te, Polska. Blachy offsetowe (szare arkusze z perforacją na obrzeżach) - matryce, na które nanoszono tekst, grafikę i ilustracje. Zakładane na bębny niewielkich, najczęściej przemycanych z Zachodu, drukarskich maszyn offsetowych przenosiły tekst i ilustracje na papier. Drukowane tą techniką książki, gazetki i ulotki osiągały kilku-, a nawet kilkunastotysięczne nakłady. Fot. Jerzy Mąkowski, zbiory Ośrodka KARTA, zdjęcie wykonane w 2002 r.
Przekaż zbiory
Z innych archiwów
Nasze zbiory
Nowości w zbiorach
Facebook - dolne menu
Instagram - dolne menu
Twitter-dolne menu
Youtube - dolne kafelki
Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w ustawieniach przeglądarki.
Dowiedz się więcej