Kolekcje

Lata 70., Moskwa. Państwowy Dom Towarowy. Fot. Mikołaj Nesterowicz / Ośrodek KARTA

Mikołaj Nesterowicz urodził się 18 kwietnia 1941 roku w Orli na Podlasiu. Od wczesnej młodości rozwijał pasję fotograficzną i rysunkową. Ukończył kierunek operatorski na Wszechzwiązkowym Państwowym Uniwersytecie Kinematografii w Moskwie (WGIK) oraz filologię rosyjską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski). Po ukończeniu studiów przez krótki czas nauczał języka rosyjskiego w Studium Języków Obcych na Politechnice Szczecińskiej, rozpoczął również współpracę z lokalnym ośrodkiem telewizyjnym. Po przeprowadzce do Warszawy pracował dla warszawskiego OTV. Na początku lat 70. rozpoczął pracę w zawodzie reportera – w roli dziennikarza z kamerą był zagranicznym korespondentem Polskiego Radia i Telewizji.  Jako operator obrazu przez wiele lat współpracował z Telewizją Polską. Jest autorem zdjęć do kilkuset pełno- i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, reportaży, felietonów oraz innych form filmowych. Wiele z tych tytułów zostało uhonorowanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Współpracował z wybitymi twórcami polskiego kina i telewizji - Andrzejem Fidykiem, Krystianem Przysieckim, Hanną Kramarczuk, Waldemarem Karwatem, Ewą Borzęcką, Ireną i Jerzym Morawskimi. Szczególny tandem artystyczny tworzył z pochodzącą z Podlasia reżyserką i scenarzystką Tamarą Sołoniewicz. Tematem większości ich filmów była Białostocczyzna i jej mieszkańcy.

Ten wybitny filmowiec przez całe życie oddawał się również pasji fotograficznej. Zdjęcia jego autorstwa, wykonane podczas niezliczonych wypraw w najodleglejsze rejony świata, choć prezentowane wcześniej na wystawach (m.in. Druga płeć, trzeci świat pokazywana w 2003 roku w Łazienkach Królewskich), pozostają jak dotąd nieznane szerszej publiczności. Mikołaj Nesterowicz zmarł w Warszawie w 2003 roku.  

Kolekcja zdjęć Mikołaja Nesterowicza, dostępna na tej stronie, zawiera 500 fotografii. Dokumentują one m.in. Moskwę w latach 70., życie codzienne mieszkańców Związku Radzieckiego (m.in. Jakucji, obwodu magadańskiego), Kazachstan, Czeczenie, indie w latach 90. oraz plany zdjęciowe filmów, przy których pracował Mikołaj Nesterowicz.. 

Wybrane zdjęcia Mikołaja Nesterowicza zawiera krótki film.

Numer kolekcji: FOK_0020