Kolekcje

fotografia z kolekcji Heide Pirwitz-Bujnowskiej
18.08.1920, Rogoźno, Polska. Uczennice Seminarium Nauczycielskiego, koleżanki Marii Bujnowskiej. Fot. NN / Ośrodek KARTA

Kolekcja zawiera fotografie męża ofiarodawczyni - Józefa Bujnowskiego, poety i historyka literatury. Ur. w 1910 r., ukończyl Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, działacz ZWZ, dwukrotnie aresztowany przez Sowietów; zesłany do łagru, po amnestii w Wojsku Polskim w ZSRR (13 Batalion Strzelców 5 Wileńskiej Brygady Piechoty). Uczestnik kampanii włoskiej, w tym bitwy o Monte Cassino, po II wojnie światowej wyjechal do Wielkiej Brytanii. Był m.in. profesorem Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie, zajmował się historią literatury, wydawał wiersze. Zm. w 2001 roku. Zdjęcia dokumentują naukę Józefa Bujnowskiego, pracę jako nauczyciela, jako żołnierza 13 Batalionu Strzelców 5 Wileńskiej Brygady Piechoty m.in. we Włoszech i początki pobytu w Wielkiej Brytanii, m.in. jako nauczyciela na kursach dla Polaków. Ponadto na zdjęciach ukazani są członkowie rodziny J. Bujnowskiego, zwłaszcza siostra Maria.

Fotografie udostępniła Heide Pirwitz-Bujnowska. Zostały zdigitalizowane, opracowane i udostępnione w ramach projektu: "Polskie archiwa społeczne i prywatne w Wielkiej Brytanii" (etap I).

Sygnatura kolekcji: OK_1848