Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Fotokarta
Fotokarta
Wyszukiwarka elasticsearch
szukaj
Zaawansowane
Znajdź ...
Wszystkie te słowa
Dokładnie te słowa
Żadne z tych słów
Przeszukaj
W bazie zdjęć
W dowolnym miejscu strony
Szukaj
Fixed-menu
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Fotokarta
Fotokarta
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Zobacz nas w social media
Słowa kluczowe
Wyniki wyszukiwania tagu:
lata 40
Znalezionych wyników:
22594
1942-1943, Palestyna. Uczennice z Ain-Karem podczas posiłku. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [album 65 - szkoła w Ain-Karem; dedykacja w albumie: Panu Delegatowi dr. T. Lubaczewskiemu dziewczęta z Ain-Karem. 29.10.1943, Betania, Palestyna].
Grudzień 1939, Paimpont (?), Francja. Obóz wojskowy, polscy żołnierze ubierają choinkę. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [Francja - negatywy].
Grudzień 1939, Paimpont (?), Francja. Wizyta prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego w obozie Wojska Polskiego. Dzieci wręczają prezydentowi W. Raczkiewiczowi (stoi tyłem) kwiaty; w jasnym płaszczu gen. W. Sikorski. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [Francja - negatywy].
Grudzień 1940, Agani, Egipt. Jeńcy włoscy pod strażą polskich żołnierzy. Podpis oryginalny: "Przybycie pierwszych jeńców włoskich". Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [kolekcja mjr Mieczysława Młotka].
1941, Afryka Północna. Teren walk aliantów z wojskami włoskimi. Na zdjęciu polscy żołnierze. Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie [koperta - Włosi].
1944-1947, Oxford, Anglia, Wielka Brytania. W 1944 roku powstał Polski Wydział Prawa (PWP) przy Uniwersytecie w Oxfordzie, na którym kształcili się Polacy, przygotowujący się do pracy w wolnej Polsce. Fotografia wykonana podczas wizyty władz RP na uchodźstwie: 1. z lewej premier Stanisław Mikołajczyk, 2. z lewej prezydent Władysław Raczkiewicz. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [album 78 - Polski Wydział Prawa w Oxfordzie].
Lata 40., Melrose, Szkocja, Wielka Brytania. Żołnierze I Korpusu przy samochodach ciężarowych na ulicy. Podpis oryginalny: "Nowe m.p. Dyw. Pierwszy transport przybywa do Melrose". Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [album 171 - Szkocja 1944-1945].
Czerwiec 1945, Forfar, Szkocja, Wielka Brytania. Premier RP na uchodźstwie Tomasz Arciszewski (na pierwszym planie) podczas przeglądu jednostek I Korpusu. Obok premiera stoi dowódca Jednostek Wojska w Wielkiej Brytanii (JWWB) gen. Janusz Głuchowski. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [album 171 - Szkocja 1945-1946].
Kwiecień 1945, rzeka Senio (okolice), Włochy. Żołnierze 8 Batalionu Strzelców Karpackich podczas patrolu. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [album 181 - 8 Baon 3 DSK 1945].
1940, Wielka Brytania. Polscy żołnierze ewakuowani z Francji na ulicy miasta. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
1943, Kondoa, Tanganika. Osiedle dla polskich uchodźców, maszeruje grupa harcerzy. [Polscy uchodźcy w 1942 trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Ok. 20 tys. znalazło się następnie w Afryce, polskie osiedla znajdowały się przede wszystkim w: Ugandzie, Kenii, Tanganice, Rodezji Północnej i Rodezji Południowej, Związku Południowej Afryki. Kondoa było najmniejszym polskim osiedlem w Afryce Wschodniej]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [album 288 - gen. Andersowi uchodźstwo w Afryce Wsch. 19.07.1943, w albumie dedykacja: panu generałowi Władysławowi Andersowi w imieniu uchodźstwa w Afryce inż. K. Kazimierczak, delegat MPiOS Nairobi].
3.05.1943, Nairobi, Kenia. Podpis oryginalny: "Tańce ludowe na otwarciu Domu Polskiego w dniu 3 maja 1943 w Nairobi". [Polscy uchodźcy w 1942 trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Ok. 20 tys. znalazło się następnie w Afryce, polskie osiedla znajdowały się przede wszystkim w: Ugandzie, Kenii, Tanganice, Rodezji Północnej i Rodezji Południowej, Związku Południowej Afryki]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [album 288 - gen. Andersowi uchodźstwo w Afryce Wsch. 19.07.1943, w albumie dedykacja: panu generałowi Władysławowi Andersowi w imieniu uchodźstwa w Afryce inż. K. Kazimierczak, delegat MPiOS Nairobi].
Maj 1947, Indie. Pielgrzymka 1 Drużyny Skautów z Valivade do Goa do grobu św. Franciszka Ksawerego. Na zdjęciu harcerski chewrolet, za nim skauci z rowerami. [Polscy uchodźcy w 1942 roku trafili do Iranu wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Około 10 tysięcy z nich trafiła potem do Indii. Główne ośrodki polskie w Indiach znajdowały się w Bombaju, Malir, Country Club i Valivade]. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [album "Z życia chorągwi indyjskiej" dla Referatu Kulturalno-Oświatowego w osiedlu polskim Valivade wykonali druhowie Jerzy Krzysztoń i Leszek Bełdowski. Album miał pokazać obraz pracy Chorągwi Harcerskich w Indiach (ZHP na Wschodzie) z okresie od roku 1944 do połowy 1947].
1941-1942, Wielka Brytania. Ćwiczenia bojowe 1 Brygady Spadochronowej. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [dedykacja w albumie: Gen. dyw. dr Kukielowi Marianowi dowódcy I Korpusu Panc.-Mot. I Brygada Spadochronowa Szkocja , Wrzesień 1941-42; album powstał z okazji rocznicy]
Lata 40., Egipt. Polski obóz na pustyni, z lewej stoją dwaj junacy, w oddali widoczne piramidy. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im gen. Sikorskiego w Londynie [teczka - Stanisław Gliwa].
Październik 1944, Predappio, Włochy. 318 Kompania Kantyn Polowych, wydawanie prowiantu. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [Historia Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet 2-go Korpusu].
23.09.1941, Szkocja, Wielka Brytania. Ćwiczenia 1 Brygady Spadochronowej - żołnierze w akcji bojowej. Fotografia zrobiona podczas pobytu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców, przemianowanej następnie na 1 Brygadę Spadochronową. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [paczka Święto Spadochronowe 23 wrzesień 1941].
Wiosna 1942, Tobruk, Libia. Cmentarz polski, pomnik z napisem: "Żołnierzom polskim". Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, [szuflada 37 - Wojsko Polskie, Bliski Wschód, sygn. 32751].
Lata 40., Bliski Wschód. Zawody w skokach na koniach przez przeszkody. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada NXI].
1940, Narwik, Norwegia. Na pierwszym planie wagony towarowe, powyżej wiadukt zniszczony na skutek działań wojennych. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie [szuflada NX]
1942, ZSRR. Tworzenie Armii Polskiej w ZSRR. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
15.08.1940, Crawford-Stoneyburn, Wielka Brytania. Obóz żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przysięga. Fot. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
20.06.1940, La Pallice, Francja. Ewakuacja pierwszego eszelonu Centrum Wyszkolenia Łączności z portu La Pallice. Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie [Album Wojsk Łączności TOM VII - opracowany przez płk S. Śliwowskiego pod egidą Związku Łącznościowców w Londynie]
Jesień 1941, Jangi-Jul, Uzbekistan, ZSRR. Towarzysz Żukow i gen. Władysław Anders, portret. Fot. Giedroyc (?), Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie
18.02.1942, Londyn, Anglia, Wielka Brytania. Generał Władysław Sikorski, portret w mundurze. Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie [Kolekcja mjr Piotra Dudzińskiego, dowódcy 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" - 285/17]
1
Poprzednia strona
790
791
792
793
794
795
796
797
798
Następna strona
904
Przekaż zbiory
Z innych archiwów
Nasze zbiory
Nowości w zbiorach
Facebook - dolne menu
Instagram - dolne menu
Twitter-dolne menu
Youtube - dolne kafelki
Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w ustawieniach przeglądarki.
Dowiedz się więcej