Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Fotokarta
Fotokarta
Wyszukiwarka elasticsearch
szukaj
Zaawansowane
Znajdź ...
Wszystkie te słowa
Dokładnie te słowa
Żadne z tych słów
Przeszukaj
W bazie zdjęć
W dowolnym miejscu strony
Szukaj
Fixed-menu
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Fotokarta
Fotokarta
O nas
Aktualności
Nasze zbiory
Kolekcje
Temat miesiąca
Oferta
Partnerzy
Nasze projekty
Opracowanie i digitalizacja
Publikacje
Wystawy
Kontakt
Wesprzyj nas
EN
Zobacz nas w social media
Słowa kluczowe
Wyniki wyszukiwania tagu:
lata 40-te
Znalezionych wyników:
22958
Kwiecień 1947, Zakopane, woj. krakowskie, Polska. Kuracjusze przed wejściem do Sanatorium Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym leczono chorych na gruźlicę. 2. z prawej Witold Staszkiewicz (1923-1950). Fot. NN, kolekcja Witolda Staszkiewicza, zbiory Ośrodka KARTA
1945-1946, Zjednoczone Królestwo Włoch. Żołnierze 4 Pułku Pancernego "Skorpion" II Korpusu Polski gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie) siedzą na czołgu Sherman M4. W środku kapral podchorąży Jan Gozdawa-Gołębiowski. Fot. NN, kolekcja Jana Gozdawy-Gołębiowskiego, zbiory Ośrodka KARTA
Sierpień 1944, Warka (okolice), Polska. Przygotowania do przeprawy pod Warką, saperzy budują most. Repro. Romuald Broniarek/KARTA
Lata 40., prawdopodobnie Nowy Sącz, Polska. Zdjęcie klasowe. 3. z lewej w 1. rzędzie - prawdopodobnie Zofia Hurko. Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Zofia Hurko w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_1864).
6.08.1942, brak miejsca. Grupa młodych ludzi na wycieczce. Fotografia z archiwum rodzinnego Zofii Hurko (z d. Oślizło). Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Zofia Hurko w ramach projektu „KARTA z Polakami na Wschodzie” (sygnatura nagrania – AHM_PnW_1864).
7.10.1944, okolice Warszawy, Polska. List Józefa Krzywego do żony Elwiry dotyczący spraw rodzinnych oraz informacji o służbie wojskowej i szkoleniach. Zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępnił Jan Czekalski w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie".
Lata 40., brak miejsca. Pamiętnik Katarzyny Macur (Duniec) (strona 1/3) Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Katarzyna Duniec w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_1329).
1940, Rzeżyca, Łotewska SRR, ZSRR. Waleria Korolowa (2. z prawej) z siostrą i braćmi: Henrykiem i Mieczysławem (obaj w czasie służby wojskowej w wojsku łotewskim). Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Waleria Korolowa w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_0790).
Lata 40., Czortków, Polska. Wpis Iwony Ostrowskiej w pamiętniku Marii Witwickiej. Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Maria Witwicka w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_0982).
Lata 40./50., ZSRR. Ślub Bronisławy Gniećko z d. Posadzkiej. Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Bronisława Gniećko w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_0739).
1947, Orsza, Białoruska SRR, ZSRR. Rodzice męża Haliny Rudowicz-Ałanciew - Nikita Ałanciew Nikita i NN. Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Halina Rudowicz - Alanciewa w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie" (sygnatura nagrania - AHM_PnW_1295).
30.07.1942, Dęblin, Generalne Gubernatorstwo. List od Marjana Iwaszkiewicza do Anzelma Iwaszkiewicza. Dotyczy śmierci małżonki Anzelma Iwaszkiewicza. Strona 1/2. Zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępnił Anzelm Iwaszkiewicz w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie".
1940-1944, Warszawa, Generalne Gubernatorstwo. Larysa Zajączkowska (z lewej) prawdopodobnie z koleżanką na Placu Teatralnym. Fot. NN, kolekcja Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, zbiory Ośrodka KARTA
Po 1945, Przewałka k. Jeziorni, Grodzieńska obł., Białoruś. Żołnierz AK z oddziału por. "Niemna" i "Fali" działającego na Grodzieńszczyźnie po 1945 roku. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Jan Łopaciński.
5.04.1944, Uzbecka SRR, ZSRR. Rysunek budowli - pałacu, na dole widnieje data "5-4/44" - projekt wykonany przez inżyniera Zbigniewa Wzorka podczas pobytu na zsyłce w Namanganie. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Aniela Wzorek
1944, Krasnojarsk, Krasnojarski Kraj, ZSRR. Polki, wychowanki domów dziecka w ZSRR, pracujące w fabryce walonek w Krasnojarsku, ul. Spartakowców 25: Stefania Święch (obecnie Szymańska, pierwsza od prawej), majstrowa Stanisława Borowienko (Rosjanka, druga od lewej, u dołu), Zofia Sznajda (zmarła po powrocie do Polski w Domu Dziecka w Romanowie Łódzkim), Maria Gordon, Helena (nazwisko nieznane). Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Stefania Szymańska
1941-1945, Craiova, Rumunia Budynek Domu Polskiego, na ulicy stadko indyków. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Wanda Szporek-Dybkowska.
03.1940, Obruele Kozi, Rumunia. Żołnierz rumuński i kilku cywili na ulicy miasteczka. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Ryszard Lubicz-Wojciechowski.
26.02.1943, Tomsk, Tomska obł., ZSRR. Arkadiusz Beznosik podczas pobytu w Domu Dziecka w Tomsku. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Jerzy Niemczyk
1946, Tengeru, Tanganika, Afryka. Otwarcie międzyszkolnego klubu sportowego. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Juliusz Leon Szafrański.
Lipiec 1942, Campulung Muscel, Rumunia. Polscy uchodźcy w Rumunii podczas II wojny światowej. Kolonie letnie dla polskich studentów - w środku Stanisław Wisłocki. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Tadeusz Gaydamowicz.
Wrzesień 1943, Kiszyniów, Rumunia. Valerian Gobjila i Tadeusz Gaydamowicz przy stole w ogrodzie. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Tadeusz Gaydamowicz.
1942, Teheran, Iran. Szwalnia w obozie dla Polaków ewakuowanych z ZSRR. [Polscy uchodźcy trafili do Iranu w 1942 wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. W Teheranie powstały trzy obozy dla ludności cywilnej i sierociniec; stąd kierowano Polaków do stałych osiedli w różnych rejonach świata (np. w Nowej Zelandii, Ugandzie, Meksyku)]. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, kolekcja Adeli Duszy przekazała Halina Guść
1942, Teheran, Iran. Starosta Roman Dusza odwiedza polski obóz harcerski. [Polscy uchodźcy trafili do Iranu w 1942 wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. W Teheranie powstały trzy obozy dla ludności cywilnej i sierociniec; stąd kierowano Polaków do stałych osiedli w różnych rejonach świata (np. w Nowej Zelandii, Ugandzie, Meksyku)]. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, kolekcja Adeli Duszy przekazała Halina Guść
1945, Karaczi, Indie. Zawody sportowe w obozie dla polskich uchodźców: defilada najmłodszych zawodników. [Polscy uchodźcy w 1942 trafili do Iran.u wraz z nowoutworzonym Wojskiem Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa (w dwóch rzutach ewakuacyjnych z ZSRR w marcu i sierpniu). W sumie oprócz wojska dotarło tam 38 tysięcy Polaków, z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Około 10 tysięcy z nich trafiła potem do Indii, m.in. do dwóch obozów przejściowych w Karaczi] Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, kolekcja Adeli Duszy przekazała Halina Guść
1
Poprzednia strona
653
654
655
656
657
658
659
660
661
Następna strona
919
Przekaż zbiory
Z innych archiwów
Nasze zbiory
Nowości w zbiorach
Facebook - dolne menu
Instagram - dolne menu
Twitter-dolne menu
Youtube - dolne kafelki
Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w ustawieniach przeglądarki.
Dowiedz się więcej